/Files/images/музей.jpgВ музеї

З історії створення музею

Кожен, хто приїздить в Перемозький НВК, обов’язково відвідує історико - краєзнавчий музей с. Перемога (колишня назва Ядлівка) – справжню скарбницю духовності села, де зібрано понад 2500 експонатів. З них предметів основного фонду – 1604, що розповідають про минуле і сучасне с. Перемога, що сприяють збереженню історичної спадщини свого краю, активізації діяльності учнів на пошуково-дослідницьку роботу, патріотичного виховання підростаючого покоління.

Ініціатором створення музею був колишній директор Перемозької ЗОШ І-ІІІ ступенів Боровко Григорій Іванович (роки життя).

Дата відкриття музею – 30 грудня 1982 року (наказ по Перемозькій ЗОШ І-ІІІ ступенів № 48 від 29 грудня 1982р.)

Донедавна в ньому переважали експонати Другої світової війни та після реконструкції, ініційованої сільським головою Тетяною Миколаївною Рихлик (кошти виділили народні обранці з місцевого бюджету, також – засновники фонду «Мартіна Німьолєра»), стендів та виставочних експонатів стало більше.

Приміщення музею тепер займає три кімнати, кожна з яких має визначену тематику. В першій залі – «Село в сиву давнину». Ще кам’яного віку сягають сліди перебування людей в наших краях.

Княжої доби північніше Ядлівки було мисливське угіддя боярина Петра з дружини князя Чернігівського. Але татаро - монгольська навала залишила після себе попелище.

Коли ці землі звільнили від татар, сюди приїхав на полювання козак Ядло… та й оселився тут назавжди, започаткувавши наше село. Ядлівку позначено на картах, про неї згадують в описах мандрівники, вона зазначена в державних переписах.

Ядлівський козацький курінь входив до Баришівської сотні Переяславського полку, про що свідчать архіви полкової канцелярії. Козаки боронили село від татарських набілів, брали участь у козацьких походах. (Фото)

В цій залі зібрані предмети побуту (глечики, лампадки, ступа, плетені кошики, серпи, рогачі, ціпи, прядки, прачі, дитяча колиска) та інші знаряддя праці селян.

Більшість населення займалися виготовленням полотна в домашніх умовах, тож серед експонатів музею є ткацький верстат.

Вечорами й холодної пори року жінки та дівчата вишивали рушники, сорочки, скатерті, наволочки, серветки, окремі з них представлені в куточку декоративно-прикладного мистецтва. (Фото)

Цікавий є зібраний матеріал про період колективізації села. Цьому відведена фотоекспозиція.

Не можна обминути увагою й сторінки, присвячені жертвам голодомору 1932-1933 років. Великих утрат зазнало село: від голоду померли три сотні місцевих жителів. Матеріали стенду «Не згасни, свічко пам’яті!» доповнюють розповіді очевидців, безпосередніх свідків тих подій, документи, книги тощо. (Фото)

У віршах і на сторінках другої зали знайшли своє місце фотографії, карти, документи воєн ХХ століття (Першої та Другої світових, Афганської) і неоголошеної війни на сході України. Доповнюють експонати й особисті речі земляків – захисників. (Фото)

Предметом вивчення в музеї для відвідувачів стали важкі, драматичні й водночас мало досліджені сторінки нашої історії про окупацію рідного краю нацистами. У листопаді 1942 року вони охопили місцевих активістів і розстріляли їх в лісі. Серед них: М.Безвіконний, К.Щербина, А.Чернях, Р.Красножон, Ф.Богатирьов, І.Красножон, Ф.Бибич, І.Деркач…

Як відомо, із спогадів очевидців, 28 серпня 1943 року Ядлівку оточив загін карателів – есесівців. Усіх без винятку людей вигнали з хат і повели до сусіднього населеного пункту с. Русанів, а село Ядлівку спалили…

Визволили Ядлівку 21 вересня 1943 року розвідники 529-го стрілецького полку 163-ї Київської дивізії (38-ї армії Другого Українського фронту).

Чималий матеріал зібраний краєзнавцями й селянами про земляків, які на всіх фронтах Другої світової війни наближали довгоочікуваний день перемоги.

Величезний плакат-банер на стіні зали містить інформацію (дати стерті, місця загибелі й місця поховання) про всіх солдатів, які захищали рідне село й район від нацистів і мирних жителів, які загинули в ті роки. (Фото)

Про бойовий шлях відважних односельчан можна дізнатися із біографічних довідок, фотографій (на стенді «Забуттю не підлягає»), нагрудних знаків, орденів, копій нагороджених документів, газетних публікацій. Багато фронтовиків, зокрема - І.Бишовець, І.Беззубий, О.Галатенко, А.Теліга удостоєні почесних бойових нагород.

Музейними експонатами є зброя, гільзи від снарядів різних калібрів, каски, багнети гвинтівок, залишки зброї часів Другої світової війни, предмети побуту часів Другої світової війни. (Фото)

Третя зала присвячена розвитку освіти і культури в селі, тут зібрані матеріали та публікації, об’єднані темою «Сторінками співдружності».

Всі матеріали музею школярі використовують при написанні рефератів, дослідницьких робіт з історії с. Перемога та Батьківщини, конкурсних робіт, творів, для підготовки уроків Мужності й Пам’яті. В музеї проводимо зустрічі з воїнами АТО, воїнами-афганцями, з народними умільцями села. (Фото)

Та найголовніше – музейні експонати демонструють учням приклади подвигів старших поколінь і сучасників, проявлених у боротьбі з ворогом за незалежність українського народу.

Наш музецй постійно поповнюється новими експонатами та із задоволенням чекає нових зустрічей!

Під час окупації села Перемога у березні 2022 року навчальний заклад зазнав пошкоджень через армію рф. Після деокупації було сумно споглядати на її внутрішній стан, але заклад швидко відновив свої сили та почав працювати. За нових реалій,щоб запам'ятати в історії події нашого села і школи,у нашому музеї було відновлено всі пошкодження, створено нові експозиції військової тематики та з'явилося багато нових експонатів. Музей радо зустрічає гостей і в ньому часто проходять різні виховні заходи: День Єднання, День Небесної сотні, День пам'яті жертв голодомору та ін. На базі музею активно працює гурток "Юні музеєзнавці", керівником якого є Кучера В.П.

Радо запрошуємо гостей у наш оновлений шкільний музей!

/Files/images/зображення_viber_2024-03-17_21-48-56-026.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 722

Коментарi